Przyjaźń damsko-męska – czy istnieje naprawdę?

Jak zawiazac krawat
Jak szybko i łatwo zawiązać krawat?
22 sierpnia, 2020
Jak dobrac zegarek do garnituru
Jak dobrać zegarek do garnituru?
24 sierpnia, 2020
Przyjazn damsko-meska

Wiele razy słyszeliśmy o istnieniu stosunków przyjacielskich pomiędzy kobietami i mężczyznami. Tymczasem w naszym otoczeniu taka relacja jest bardzo trudna do zaobserwowania, co wydaje się być naturalne z punktu widzenia kobiecych i męskich potrzeb oraz priorytetów. Teoretycznie nawiązanie przyjaźni damsko-męskiej jest możliwe, niemniej jednak jest to bardzo trudny proces, który często z góry wydaje się być skazany na porażkę.

Czego pragną mężczyźni i kobiety?

Potrzeby dojrzałych kobiety i mężczyzn są z goła inne. Kobiety skupiają się bardziej na uczuciach, emocjach. Niemniej jednak godzinami mogą rozmawiać o kosmetykach, makijażu czy najnowszych trendach mody. Tymczasem mężczyźni zupełnie inaczej patrzą na świat i życie. Oni nie zwracają uwagi na detale, do których tak dużą wagę przywiązują kobiety. Mężczyźni rzadko analizują, rozpamiętują i prowadzą rozmowy na temat czyjegoś życia. Panowie zdecydowanie stąpają po ziemi, gdyż ostatecznie ich pierwotną rolą było zapewnienie bytu rodzinie, co po dzień dzisiejszy jest w nich głęboko ukryte. Potrzeby standardowej kobiety i typowego mężczyzny są tak diametralnie różne, że mogłoby się wydawać, że żadne relacje inne niż miłość nie mogą między nimi zachodzić. Czy aby na pewno?

Aspekty wspólne

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kobieta i mężczyzna to po prostu ludzie, którzy mają pracę, rodzinę i co tu ukrywać, problemy. Spora część aspektów ich życia jest wspólna. Należą do nich:

  • chęć odpoczynku, zrelaksowania się,
  • potrzeba rozmowy z innymi,
  • chęć chwilowego oderwania się od domu, rodziny, problemów,
  • potrzeba realizacji własnego hobby.

Warto także dodać, że sam fakt, że kobiety i mężczyźni mają inne spojrzenie na świat i większość spraw sprawia, że idealnie się oni uzupełniają. Przyjaźń damsko-męska daje możliwość poznania zupełnie innego poglądu, rozszerzenia swoich horyzontów myślowych, a także rozpoznania postaw, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia. Dzięki przyjacielowi odmiennej płci można z powodzeniem spojrzeć na świat zupełnie inaczej i zrozumieć niektóre problemy dotykające na przykład żonę czy męża. Należy tutaj nadmienić, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie zawsze szukają miłości – czasem ich celem jest po prostu przyjaźń, znalezienie drugiej osoby, z którą można o wszystkim porozmawiać, realizować pasję czy wyjść na miasto.

Czy to miłość?

Dużym niebezpieczeństwem przyjaźni damsko-męskiej jest możliwość przerodzenia się jej w miłość. Tymczasem warto mieć na uwadze, że jeżeli kobieta lub mężczyzna od początku chcą czegoś więcej, niż tylko przyjaźni, to nie można tej relacji rozpatrywać w kategorii nawiązywania stosunków przyjacielskich. Sama definicja przyjaźni nie zakłada występowania takiego uczucia, jak miłość. W czym jednak tkwi problem? Otóż mężczyźni są wzrokowcami i nie przechodzą obojętnie obok pięknych kobiet, natomiast kobiety lubią czuć się zaopiekowane i adorowane. Problem polega na tym, że uczucie miłości może zrodzić się w trakcie trwania przyjaźni nawet, jeżeli żadna ze stron nie zakładała tego na początku. Taka sytuacja jest bardzo trudna dla obu stron, jednak zwykle dalsza przyjaźń damsko-męska staje się w tej sytuacji niemożliwa. Powodem jest zbyt duże zaangażowanie jednej strony i brak realnej odpowiedzi drugiej. Niemniej jednak nie warto z góry zakładać, że każda przyjaźń musi przerodzić się w miłość. Sporo kobiet z powodzeniem przyjaźni się z mężczyznami przez długie lata, jednak możemy tego nie zauważać, gdyż takie relacje są w naszym społeczeństwie często nieakceptowane i źle kojarzone. Czasami mężczyźni są także innej orientacji seksualnej i podzielają zainteresowania kobiet. Stare przysłowie mówi, że gej jest najlepszym przyjacielem kobiety i sporo jest w tym prawdy. Ponadto osoba homoseksualna z pewnością nie będzie oczekiwała od drugiej strony miłości, co znacznie ułatwia przyjacielską relację.

Przyjaźń damsko-męska jest dosyć trudna, jednak jak najbardziej możliwa. Być może z czasem przestanie być w naszym społeczeństwie kojarzona ze zdradą i przyjaciele przeciwnych płci zaczną się ujawniać ze swoją relacją.