Ile mogę wypić – kalkulatory promili

Cafe Racer - prawdziwie meski motocykl
Cafe racer – prawdziwie męski motocykl
21 sierpnia, 2020
Jak zawiazac krawat
Jak szybko i łatwo zawiązać krawat?
22 sierpnia, 2020
Ile mogę wypić - kalkulatory promili

Kalkulator promili pomoże Ci prawidłowo obliczyć ile alkoholu płynie w Twoje krwi, biorąc pod uwagę ile piwa, wina, mocnego alkoholu wypiłeś. Dodatkowo pomoże Ci określić, kiedy możesz usiąść za kółkiem i kiedy alkohol całkowicie się rozłoży. Czy internetowy alkomat naprawdę może być skuteczny? Czy jest pewnym źródłem informacji, o tym ile mogę wypić zanim wsiądę do samochodu?

Jak działa kalkulator trzeźwości?

Wirtualny alkomat dostarcza jedynie przybliżonych informacji na temat ilości alkoholu we krwi danej osoby. Nie znaczy to jednak, że nie warto się nim sugerować. Ważne jest, aby zrozumieć, że liczba ta jest tylko szacunkowa – kalkulatory nie powinny być uważne jako nieomylne w podejmowaniu decyzji, czy prowadzenie pojazdu jest bezpieczne, czy też nie.

Aby alkomat online i korzystanie z niego miało jakiś sens, należy zapoznać się z założeniami stosowanymi w większości internetowych kalkulatorów alkoholu.

  • Większość wirtualnych alkomatów posiada wstępnie zdefiniowane wartości zarówno dla wielkości porcji alkoholu, jak i jego zawartości. Dla przykładu: piwo ma objętość 0.5 l i 4,5% alkoholu, lampka wina to 175 ml i i 12% alkoholu, a kieliszek mocnego alkoholu ma zawartość 50ml i moc 40%. Jeśli spożywasz napój o większym rozmiarze i/lub mocniejszej niż przeciętna porcji, kalkulator trzeźwości poda Ci błędny wynik. 
  • Internetowy alkomat nie uwzględniają ilości jedzenia w Twoim żołądku. Ilość promili we krwi danej osoby wzrasta szybciej, gdy spożywa ona alkohol na pusty żołądek, ponieważ nie ma w nim substancji, która mogą go rozcieńczyć. 
  • Kalkulator promili zakłada, że spożycie alkoholu jest stałe w określonym okresie czasu. Na przykład, kiedy pijesz dwa drinki w ciągu dwóch godzin, kalkulator zakłada, że spożywałeś jeden drink na godzinę. Jeśli napoje są spożywane szybciej, Twoje szacunkowe wynik zostanie błędnie obliczony. 
  • Wirtualny alkomat używają wzoru opartego na średnich wartościach – średniej ilości wody, krwi i tkanki tłuszczowej oraz średniego tempa metabolizmu. Poszczególne czynniki, które wpływają na te wartości i nie są obliczane w szacunkach kalkulatorów.

Fizyczny alkomat, taki jakiego używa policja, dostarcza o wiele dokładniejszego oszacowania ilości alkoholu we krwi danej osoby, ponieważ wartości oparte są na próbce oddechu z głębokich parti płuc, a nie na założeniach.

Jak można szybciej wytrzeźwieć?

Badania lekarskie wykazały, że nasz organizm rozkłada alkohol w stałym tempie. Nie ma skutecznego sposobu na przyśpieszenie tego procesu. Warto wiedzieć, że wątroba młodych ludzi jest mniej wydajna niż u osób w średnim wieku . Dlatego też, rozbijanie alkoholu u młodych ludzi (szczególnie nastolatków) trwa dłużej.

Alkohol i jazda samochodem

Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w ruchu drogowym – to smutny fakt. Każdego roku umierają z tego powodu tysiące ludzi. Nawet niewielkie ilości alkoholu mają fatalny wpływ na zdolność prowadzenia samochodu. Dlatego też przed podróżą samochodem, motocyklem lub rowerem obowiązuje prosta zasada: Nie pij alkoholu!

Jak alkohol wpływa na twoją jazdę?

Wiele osób uważa, że nadal może prowadzić samochód po kilku lampkach wina lub kilku butelkach piwa. Ale to wrażenie jest zwodnicze i efekt brawury wywołanej przez alkohol. Ile mogę wypić żeby bezpiecznie prowadzić? Najlepiej nic.

  • Już od 0,2 promila można doznać zaburzeń widzenia i pogorszenia się motoryki. 
  • Od 0,5 promila spada szybkość reakcji i zwiększa się chęć do podejmowania ryzyka. 
  • Przy ok. 0,8 promila prędkość reakcji jest znacznie wolniejsza. Pojawiają się problemy ze zmęczeniem i koncentracją. Ryzyko bardzo wzrasta!

Jak szybko alkohol rozkłada się w organizmie?

Na to nie można odpowiedzieć w sposób ogólny. Wynik kalkulatora promili, na pewno Ci tego nie podpowie. To ile alkoholu masz we krwi w danym, nie zależy tylko od tego, ile wypiłeś do tej pory. Zależy to również od zjedzonych posiłków i tempa spożywania alkoholu. Ważną rolę odgrywa również Twój wiek, waga i rozmiar.

Jak rozkłada się alkohol?

Alkohol działa na nasze komórki jak trucizna. Przez skórę, nerki i płuca wydalamy tylko niewielką jego część. Nasza wątroba wykonuje od 90 do 98% pracy. Wątroba rozbija alkohol, aby chronić komórki naszego ciała przed śmiercią.